Příběh pěstounky Ilony

„Uvědomila jsem si, že jsem ji určitým způsobem zachránila a že byla prvním z dětí, kterým ještě můžu a chci pomoci,“ vzpomíná na svou první zkušenost profesionální pěstounky Ilona z Českých Budějovic

Paní Ilona po odchodu svých už dospělých dětí z rodinného hnízda přemýšlela, co se svým životem dál. V zaměstnání ji žádné velké vyhlídky nečekaly a s osamostatněním dětí zmizel i pocit, že je někomu a něčemu ještě potřebná.

Díky shodě náhod se měsíc po odstěhování mladšího syna setkala s bývalou spolužačkou. Ta jí vyprávěla o tom, že s manželem už pár měsíců fungují jako profesionální pěstouni – náhradní rodiče na přechodnou dobu. Paní Ilona se vždy zajímala o problematiku dětí bez domova, ale dokud měla sama dva kluky, starostí bylo vždy dost. Na konci schůzky si vzala od kamarádky kontakt na českobudějovické středisko Rodina - Služby pro pěstouny pod Jihočeskou rozvojovou o.p.s. a hned po prvním telefonátu s pracovnicí střediska věděla, že má před sebou obrovskou výzvu, ale zároveň začátek něčeho krásného: „Na své první dítě jsem čekala necelé 2 měsíce. Najednou zazvonil telefon a já si jela pro týdenní holčičku Andrejku. Na začátku jsem měla strach, zda všechno to koupání, krmení a přebalování znovu zvládnu, co všechno jsem za ta léta zapomněla! Měla jsem ale velké štěstí. Během pár dnů jsme si na sebe s malou zvykly a já si péči o ni náramně užívala.“

Paní Ilona si uvědomovala, že jako pěstounka na přechodnou dobu může mít dítě v péči maximálně dvanáct měsíců. „Při jednom z hovorů s mojí klíčovou pracovnicí z doprovázející organizace jsem se dozvěděla, že o holčičku projevili zájem prarodiče a pravděpodobně bude do jejich péče svěřena. Aby bylo přemístění pro Andrejku co nejsnazší, začali jsme okamžitě plánovat kontakty s prarodiči. Byla jsem ráda, když mi klíčová pracovnice nabídla možnost asistovaných kontaktů za její přítomnosti. Ty nejdřív probíhaly v sídle doprovázející organizace a až poté u mě a u prarodičů doma. Díky tomuto postupu jsem se cítila v klidu a v bezpečí - stejně jako Andrejka, která každý další kontakt s babičkou a dědou snášela lépe. Učila jsem je připravovat příkrmy, seznamovala je s denním režimem dítěte, zvyklostmi i případnými těžkostmi. Prarodiče rychle pochopili, že nejsem cizí ženská, která jim chce jejich vnouče vzít, ale člověk, který se jim snaží pomoci."

Holčičku, o kterou se paní Ilona starala, předávala do péče prarodičů po 7 měsících. „První předání, nebo spíš to, co po něm následovalo, pro mě nebylo vůbec snadné. I když jsem věděla, že se malá bude mít dobře, měla jsem načtenou odbornou literaturu, mluvila s pracovníky doprovázející organizace a s mnoha pěstouny, kteří předání dítěte zažili už mockrát, bojovala jsem sama se sebou a s tím, že jsem se Andrejky musela vzdát.“

Klíčová pracovnice paní Iloně nabídla možnost psychologického poradenství, které je běžně využívanou službou pro pěstouny v nejrůznějších situacích. Díky profesionální pomoci se už po týdnu paní Ilona cítila lépe a opět připravena na péči o další dítě. „Uvědomila jsem si, že jsem ji určitým způsobem zachránila a že byla prvním z dětí, kterým jsem ještě mohla a chtěla pomoci. A i když je odchod každého dítěte velmi náročný, vždycky se už těším na další, kterému pomůžu v období, kdy nejvíce potřebuje lásku a péči.“


Kontakty:
Martina Zimmelová, klíčová pracovnice střediska RODINA - Služby pro pěstouny při Jihočeské rozvojové o. p. s.
e-mail: zimmelova@jihoceskarozvojova.cz, tel.: 387 222 838
www.sluzbypropestouny.cz

Jana Kroupová, manažerka marketingu Jihočeské rozvojové o.p.s.
email: kroupova@dfkgroup.cz, tel.: 601 385 676

 

Tisková zpráva ke stažení
Ilustrační foto